KOSZULKI Z WŁASNYM NADRUKIEM
Niestety chwilowo nie ma tu jeszcze produktów... Zapraszamy wkrótce :)
Kamizelki odblaskowe to nie tylko obowiązek
Bezpieczeństwo na drodze i w miejscu pracy to temat, który nigdy nie traci na aktualności. Wśród środków poprawiających widoczność człowieka tam, gdzie odbywa się ruch pojazdów mechanicznych, kamizelki odblaskowe zajmują szczególne miejsce. Jak działają, kiedy są obowiązkowe, a kiedy ich noszenie podyktowane jest po prostu zdrowym rozsądkiem? W artykule odpowiadamy na te pytania.
Zasada działania kamizelek odblaskowych
Kamizelki odblaskowe wykonuje się z fluorescencyjnych materiałów przeważnie w kolorze żółtym lub pomarańczowym, dzięki którym osoby je noszące są dobrze widoczne nawet przy umiarkowanym oświetleniu. Ich największą jednak zaletę stanowią taśmy odblaskowe, które odbijają światło w kierunku jego źródła. Dzięki temu osoba nosząca kamizelkę, gdy znajdzie się w zasięgu reflektorów pojazdu, pozostaje dobrze widoczna również w ciemności i to z dużej odległości. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że w ten sposób rosną znacznie szanse na zauważenie przez kierowców pieszego, rowerzysty czy osoby pracującej w pobliżu drogi, przez co zmniejsza się ryzyko wypadku.
Dlaczego
kamizelki odblaskowe są dobrze widoczne w ciemności?
Materiały
odblaskowe stosowane w kamizelkach to najczęściej taśmy wyposażone
w przezroczyste mikropryzmaty. Elementy te odbijają światło z
powrotem do jego źródła dzięki wykorzystaniu zjawiska
retrorefleksji. Jak się to dzieje? Promienie padające na materiał
odblaskowy są kierowane do wewnętrznych płaszczyzn pryzmatów
zaprojektowanych tak, aby odbijać je wewnątrz ich struktury i
kierować z powrotem w stronę źródła światła. W ten sposób
powstaje efekt "świecenia" kamizelki, gdy znajdzie się
ona w zasięgu reflektorów. Czasami w materiałach odblaskowych
stosuje się szklane kulki, lecz pryzmaty są bardziej efektywne,
ponieważ mogą odbijać światło padające pod bardzo ostrymi
kątami.
Kto obowiązany jest nosić kamizelkę odblaskową?
Przepisy prawa w tym zakresie dotyczą pracowników przebywających w następujących miejscach:
na placu budowy, gdy panuje na nim ruch pojazdów i maszyn,
wszędzie tam, gdzie jeżdżą wózki widłowe i inne pojazdy transportu wewnętrznego,
przy pasie drogi podczas jej budowy i remontu. Noszenie kamizelek jest również obowiązkowe dla osób wykonujących w pobliżu inne zadania, jak np. koszenie trawy w rowach i na poboczach,
w przypadku robót, które są prowadzone w pobliżu torowiska, szczególnie przez osoby pracujące przy infrastrukturze kolejowej.
Dbając o bezpieczeństwo pracowników, firmy również mają szansę na budowanie swojego wizerunku. Nic bowiem nie stoi na przeszkodzie, by na kamizelkach odblaskowych przy pomocy trwałego nadruku umieścić np. swoje logo, nazwę czy hasło marketingowe.
Zakładajmy kamizelkę, gdy zapadnie zmrok
Na co dzień dobrze jest kierować się zdrowym rozsądkiem. Osoby jeżdżące rowerami coraz częściej sięgają po kamizelki. To samo odnosi się do posiadaczy deskorolek czy hulajnóg. Kamizelka odblaskowa zwiększa bowiem nie tylko widoczność, ale też poczucie bezpieczeństwa. Nie należy zapominać przy tym o pieszych, którzy są najbardziej narażeni na niebezpieczeństwo w czasie poruszania się nieoświetlonym poboczem. Obowiązujące przepisy mówią co prawda o używaniu elementów odblaskowych poza terenem zabudowanym, jednak wydaje się, że kamizelka odblaskowa w tym przypadku sprawdzi się znacznie lepiej od jakiegokolwiek gadżetu.
W związku z tym pamiętajmy o kamizelkach odblaskowych. Ich noszenie nic nie kosztuje, a może uratować życie zarówno nasze, jak i współpracowników czy uczestników ruchu drogowego.